
Újra fellángolt az óceánfenék szennyezettségének kérdése akkor, amikor Kanadában halászok olyan homárt találtak, amelynek ollójába egy Pepsi logó ágyazódott.
Kanada vizeiben halászok fogták ki azt a homárt, akinek igencsak érdekes mintázatot találtak az ollójában: egy Pepsi logó maradványa volt a páncélba ágyazódva. Egyelőre nem tiszta, hogyan kerülhetett oda az egyértelműen nem oda való mintázat és anyag, de az biztos, hogy az óceánfenék szennyezettségéről újra felizzította a vitát – jogosan.
A halászok hamar kiszúrták a szokatlan mintázatot, ami úgy néz ki, mintha a homár ollójára lenne tetoválva, tehát semmiképp nem egy ráragadt hulladékdarabról van szó. A lehetséges magyarázatok között ott van az, hogy a homár egy Pepsi doboz közelében nőtt fel, a hulladék pedig szépen lassan a teste részévé vált, mások úgy gondolják, hogy a doboz beleakadt az állatba, és így ivódott bele az ollójába. Végül is teljesen mindegy, hogyan került oda, a lényeg az, hogy nem kellene így lennie – a szemetelésünk már a tengeri állatok testfelépítését is megváltoztatja. Az pedig megint külön kérdés, hogy mennyire tesz jót a homár szervezetének, ha fém vagy műanyag olvad hozzá.
Évente 5-13 millió tonna műanyag végzi az óceán mélyén, amelynek 70 százaléka a tengerfenékre kerül, a maradék pedig vagy a partokra mosódik, vagy az óceáni áramlatok szemétszigetekké sodorják össze őket. Számítások szerint 2050-re akár több műanyag is lehet az óceánokban, mint amennyi hal marad, hála a környezetszennyezésnek és a túlhalászatnak – ez pedig azért elég elkeserítő jóslat.
Nemrég kutatók összesen 38 millió műanyagdarabot számoltak össze a világ egyik legelhagyatottabb területének egyik partján, egy lakatlan korall atollon a Csendes-óceánban. A szemét között rákok és homárok próbálták megtalálni új otthonukat, és felhasználták a műanyagokat és a fémdobozokat fedezékként. Könnyen lehet, hogy a Pepsi logó is így került az ominózus homár ollójába.