
A foodprint jelenleg a környezettudatosság egyik legfontosabb fogalma – olyan, mint a környezeti lábnyom (azaz footprint), csak az élelmiszeripar környezetszennyező mértékét jelöli.
A foodprint azt a szennyezőanyag-mennyiséget jelöli, amely az élelmiszertermesztés és a –fogyasztás között termelődik. A foodprint legalább olyan fontos, mint a környezeti lábnyom, azaz az environmental footprint, mivel az élelmiszerhulladék elképesztő mennyiségű jelenleg a világon.
Gondoljunk bele: már a mezőgazdaság is hatalmas mennyiségű szén-dioxidot és metánt enged a levegőbe, az élelmiszergyártás és -feldolgozás hasonlóan környezetszennyező gyárakban történik. Aztán minderre még rájön az, hogy általában nem helyi élelmiszereket fogyasztunk, így a szállítás károsanyag-kibocsájtásával is számolnunk kell.
Persze lokálisan is tehetünk azért, hogy minél kisebb foodprintünk legyen. Erre adunk az alábbiakban néhány pofonegyszerűen betartható, de hasznos tippet.
- Vásárolj okosan! Tervezd meg az ételeket, amelyeket el akarsz készíteni, vagy el akarsz fogyasztani, aztán csak az ehhez szükséges hozzávalókat vedd meg! Ha felesleges élelmiszereket vásárolsz, csak a saját élelmiszerhulladékod mennyiségét növeled, és magasabbá teszed a foodprintedet is.
- Vásárold meg a nem esztétikus gyümölcsöket és zöldségeket! Általában azok, amelyek nem úgy néznek ki, ahogyan a legtöbb társuk, a kukában végzik, hiszen senki nem akarja őket hazavinni. Ízre azonban semmiben nem különböznek a többitől – te vidd haza ezeket is, és előzd meg, hogy az áruházláncok felesleges élelmiszerhulladékot generáljanak.
- Tanuld meg, meddig jó az étel! A szavatossági idő gyakran csalóka, és csak azt jelöli, hogy a gyártó meddig vállal garanciát a termékért. Valójában azonban általában sokkal tovább is ehető az élelmiszer, ezért próbálgasd, mit meddig tudsz eltartani!
- Használd a mélyhűtődet! Ne dobd ki azokat az ételeket, amelyeket éppen most nem eszel meg – fagyaszd le őket, és felhasználhatod mindet később. Ez tökéletesen működik alapanyagok és kész ételek esetében is.