
A globális felmelegedés nemcsak árvizeket és hurrikánokat hoz ránk – egy friss tanulmány szerint óriási bevándorlási hullám is érkezik az emberiség nyakába, ami 2100-ra érheti el a csúcsát.
A hurrikánok, áradások, szárazságok és a növekvő tengerszint mind olyan következményei a klímaváltozásnak, amelyeket széles körben ismerünk, és ezért számolunk is velük. Senki nem lepődik már meg azon, ha kutatók egyre inkább kiszámíthatatlan időjárást, pusztítóbb és gyakoribb tornádókat vagy katasztrofális aszályokat emlegetnek, mint a jövő biztos hozadékait. Csakhogy van olyan dolog, amire sokkal ritkábban gondolunk: mindezek humanitárius hozadékára, vagyis a népvándorlásra.
Pedig emiatt is kellene aggódnunk: egy friss tanulmány szerint, amely a Science tudományos folyóiratban jelent meg, 2100-ra megháromszorozódhat a már egyébként is komoly menekültmennyiség, ami nagyjából 2 milliárd embert fog érinteni. Ezek a menekültek az időjárási változások okozta közvetlen vagy közvetett katasztrófák miatt fogják elhagyni az otthonaikat. Mindez ráadásul nem is az egész világra, csak az Európai Unióba bevándorló menekültekre vonatkozik. A pontos emelkedési arány 188%, ami nagyon drasztikus.
Még ha sikerül is mérsékelnünk egy kicsit a felmelegedést, akkor is nagyjából 28 százalékos növekedésre számíthatunk, és ez tényleg a legjobb változat mind közül.
A menekültek különböző okok miatt hagyhatják el a hazájukat: a felmelegedés és a kiszámíthatatlan időjárás azt eredményezheti, hogy a mezőgazdaságok összeomlanak, a tengerszint-emelkedés miatt egész városok válhatnak lakhatatlanná, a kiszámíthatatlan időjárás közvetlen problémákat is okozhat a lakhatásban, ráadásul ezen feszültségek akár egy civil konfliktust is kirobbanthatnak. Ha úgy gondoljuk, hogy a szíriai háború miatti menekülthullám is extrém, akkor érdemes felkészülnünk egy még rosszabb jövőre, ahol sokkal, de sokkal több embernek kell majd otthont találnunk az Unión belül.