
Hihetetlen, hogy a 21. században még mindig léteznek olyanok, akik úgy hiszik, ez a felgyorsult, brutális klímaváltozás természetes dolog. Valóban, a Földnek van egy természetes átlaghőmérséklet-ingadozása, de ez jócskán túlmutat azon, és nagyobb bajokat jelez előre. Érdemes tisztázni, mi történik jelenleg a bolygón – ezzel a 8 ténnyel segítünk tisztába tenni a helyzetet.
- 1750-től napjainkig bolygónk átlaghőmérséklete több mint 0,9 Celsius-fokot emelkedett – ebből 0,6 fok az utóbbi ötven év számlájára írható. A folyamat felgyorsult, és egyre gyorsulni is fog, ha nem teszünk ellene valamit.
- A felmelegedés nem azért veszélyes, mert egyre melegebb lesz a bolygón (nyilvánvaló, hogy 0,6 Celsius-fokot nem igazán érzünk meg), hanem azért, mert ez elképesztő hőmérséklet-ingadozásokban és veszélyes időjárásban nyilvánul majd meg. Szélsőséges hidegek és melegek jönnek, egyre durvábbak lesznek a nagy viharok, és az erős turbulencia megsokszorozódására is számítanunk kell (erről korábban itt írtunk).
- A megemelkedett átlaghőmérséklet miatt a sarki gleccserek és a jégtakaró megolvad, a tengerszint megemelkedik, ami számos tengerparti várost fenyeget pusztulással.
- Az erdőtüzek száma is megemelkedik majd, 82 millió ember fog szenvedni tőlük, vagy közvetlen következményeiktől. Megnő majd az asztmás betegek száma, és a légúti betegségek is megszaporodnak a füsttől. Arról már nem is beszélve, hogy az erdőtüzek növényeket és állati élőhelyeket pusztítanak el, így csökken a biodiverzitás is.
- Kutatók szerint 2050-re nagyjából egymillió állat- és növényfaj pusztul ki, ha nem teszünk valamit értük. Ez azt jelenti, hogy minden tíz állatból egy eltűnik a Föld színéről.
- Az éhínség sem marad ki – a felmelegedés következtében a növényeknek kevesebb idejük lesz termést hozni, ezért gyakorlatilag kevesebb étel lesz, amit megehetnénk. Persze valószínűleg a gazdagabb, fejlettebb országok ebből mit sem fognak észlelni, a szegényebb országok viszont még jobban lesüllyednek majd, és éhezni kezdenek. Megnőnek a társadalmi különbségek.
- 2015-ig a világ korallzátonyainak több mint 40%-a elpusztult. A korallfehéredés következtében rengeteg állat és növény veszíti el az élőhelyét, ami az ő fennmaradásukat is veszélyezteti.
- A Costa Rica-i aranyvarangy az első olyan állatfaj, ami a globális felmelegedés miatt pusztult ki teljesen – de valószínűleg sajnos nem az utolsó. A jegesmedve például legalább ekkora veszélyben van az élőhelye pusztulása miatt.